Öğretmen Deneyimleri

Öğrenciler müze deneyimi öncesi edindikleri teorik bilgileri müze deneyimi günü bizzat yerinde kaynağında gördüler, yaşadılar, deneyimlediler, anlattılar, şaşırdılar, eğlendiler, en önemlisi de tarihi ve müzeyi sevdiler.

Müze deneyimi sonrası yapılan etkinliklerdede kendilerini çini sanatçısı yerine koydular çini yaptılar, minyatür sanatçısı yerine koydular minyatür yaptılar, padişah, sadrazam, vezir, kazasker yerine koydular divanı hümayuna katıldılar,Fransa kralının annesi, Fransa elçisi yerine koydular elçi kabul törenine katıldılar.

21. yüzyıldan 16. yüzyıla gittiler. Tarihi olaylar içerisinde zamanda yolculuk yaptılar. Müze Kiti Projesi sayesinde;tarihi ve tarihsel olayları daha iyi değerlendirmeyi öğrendiler, genellikle öğrenciler için sıkıcı olan müze gezilerini eğlenceli ve verimli hale getirmeyi öğrendiler. Projede yer alan öğrencilerin her biri kendini küçük bir müze rehberi olarak hissetmeye başladı. Velileriyle müzeye yapacakları ziyaretin heyecanını yaşamaya başladılar.

Benim ve öğrencilerimin ortak kanaati: iyi ki bu projenin bir parçasıyız. Emek verenlere ayrı ayrı teşekkür ederiz..

Şerafettin Mart

Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesi


Biz 50 öğrenci ve 4 öğretmenle birlikte 5 Mart 2020 perşembe günü Topkapı Sarayı Müze gezisini gerçekleştirdik.

25 yıllık meslek hayatımın en güzel gezisiydi. Çünkü rehber de biz olunca öğrencilerden daha çok çalıştık. Her ne kadar konuları bilseniz de yerinde anlatım çok daha dikkat ve özen isteyen farklı bir durumdur. Öğrencilerim geziyi bitirmek istemediler.

Aldığım teşekkürlerin sonu gelmedi inanın. Tek kelimeyle gezimiz mükemmel geçti, sizlerin sayesinde.

Mine Ekinci

Hüseyin Ayaz Ortaokulu


Öncelikle bu projeyi gerçekleştirdiğiniz ve bizlere ulaştırdığınız için çok teşekkür ederim. Her bir aşamasında uygularken çok mutlu oldum ve öğrencilerimden çok güzel geri dönüşler aldım. Aldığımız eğitimler oldukça verimli geçti, kitleri uygulama konusunda da epey yol gösterici oldu bizlere. Derslerimde web sitesinden de faydalandım.

Müzelerin de bir eğitim mekanı olabileceğini bu proje ile görmüş oldum. Öğrenciler kitin içeriğindeki aktiviteleri severek keyifle uyguladılar. Öğretmene Not kısımlarının da bizler için hayli faydalı olduğunu düşünüyorum. Kültürel mirasımızı sevdirmek ve korumak adına bu proje çok teşvik edici olmuş.

Müze deneyimi sonrası öğrencilerim ''Tekrar gelebilir miyiz öğretmenim müzeye?'' ve ''Lütfen başka müzelere de gidelim.'' gibi geri dönüşler sağladılar. Tekrar teşekkürler, bu proje için ve bize kattıklarınız için.

Sema Özkılıç

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi


Müze Kit'leri hem öğrenciler hem de öğretmenler için muazzam bir deneyim. Öğrencilerim arasında daha önce hiç müzeye gitmemiş olanlar vardı. Daha önce gitmiş olanlar ise çok başka bir deneyim yaşadıklarını belirttiler.

Müze Kitlerinin, Topkapı Sarayı gibi bizlerin tarihi, kültürü için çok büyük bir miras olan bu değerle öğrencilerimizin ve gençlerimizin tanışması, öğrenmesi, sevmesi adına özenle hazırlanmış, düşünülmüş bir çalışma olduğunu düşünüyorum, Müze Deneyimi'nin yalnızca müzede değil, müze öncesi sınıfta, müzede ve sonrasında da devam ettiğini, pekiştiğini anladım bir öğretmen olarak.

Başka müzeler için de, bu projenin yaratıcıları sizlerden kitler bekliyor, gelecek projelerinizin içinde yer almaktan heyecan duyuyorum. Projede emeği geçen herkese, kendim ve öğrencilerim adına çok teşekkür ederim.

Ünal Meşe

Büyük Reşitpaşa Ortaokulu


Topkapı Sarayı Müzesi’ni daha önce ziyaret etmiştim, ancak bir öğretmen olarak kitleri uygularken sınıfta ve müzede de bir çok yeni bilgi keşfettim öğrencilerimle. Hayatında daha önce hiç müzeye gitmiş öğrencilerim vardı ve Topkapı Sarayı’ndan çok etkilendiler. Kendi geçmişlerini bilmek ve keşfetmek onlara çok şaşırtıcı geldi.

Derslerde uyguladığımız etkinliklere bayıldılar ve tekrar müzeye gelmek istediler. Özellikle Tuzluk Oyunu beni çocukluğuma götürdü. Müze Kiti yalnızca çocukların değil yetişkinlerin de aileleriyle faydalanabileceği bir proje. 

Projenin elçisi olduğum için çok mutluyum. Projede emeği geçen ve bizleri süreçte bilgilendiren, yol gösteren herkese çok teşekkür ederim.

Cumhuriyet Ortaokulu 

Havva Bozkurt


Öğrenciler müze öncesi ve müze deneyimi bilgilerini, müze sonrası etkinliklerle gayet güzel bir şekilde birleştirdiler. Çok beğendiğim, gerek sınıfta gerekse de müzede uygulamaktan büyük zevk aldığım bir proje olmuş. Her yönüyle mükemmel.

Galatasaray Ortaokulu

Önder Kasun


''Başka bir müze deneyimi yaşadım, müze deneyimin sadece müze gezerek olmadığını, öncesinde ve sonrasında da devam ettiğini deneyimlemiş oldum. Bu da kültürel miras ve sanatla kurduğum ilişkiyi değiştirdi.''

Ünal Meşe

Büyük Reşit Paşa Ortaokulu


''Müze Kiti Projesi sayesinde kültürel mirasın yeni nesle aktarılması, sevdirilmesi konusunda başta kendimdeki sonra okullardaki eksiklikleri ve hatalı durumları fark ettim.Bundan önce bir angarya olarak gördüğüm geziden sorumlu öğretmen olmanın bundan sonra ne kadar önemli, gerekli ve keyiflibir görev olduğunu anladım. Belki en önemli kazançlarımdan biri de; kültürel mirasın önemini fark etmem ve bu konuda genelde Türkiye'nin özelde İstanbul'un büyük bir hazine olduğunu öğrendim. Bir öğretmen olarak bu güzelliği ve önemi sorumlu olduğum öğrencilere ve velilerine aktarmak sevdirmek benim en tabii görevimdir. İyi ki bu proje gerçekleştirilmiş, iyi ki ben ve öğrencilerim bu projenin parçası olmuşuz.''

Şenay Ortak

Eyüpsultan Vatan Anadolu Lisesi''Heyecanla başlanan bir proje, hem biz de hem de öğrenciler de unutulmayacak deneyimler yaşattı.''

Mine Ekinci

Hüseyin Ayaz Ortaokulu''Bu harika deneyim için çok teşekkürler. Bu kadar kapsamlı ve genel kültür yoğunluğu olan bir materyal topluluğu beklemiyordum.''

Ceylan Demir

Şerife Bacı Anadolu Lisesi